КАНАДЫН БОЛОВСРОЛЫН ТУРШЛАГА

#Канадын_боловсролын_туршлага_

Өнөөдөр Монголд судалгааны айлчлал хийж буй Канадын нэр хүндтэй төлөөлөгчид Ален Рой, Канадын коллеж, институтын олон улсын түншлэл хариуцсан дэд ерөнхийлөгч, Жеймс Ким, Канадын Элчин сайдын яамны зөвлөх, Худалдааны ахлах комиссар, Баттуяа М. Канадын ЭСЯ-ны Худалдааны комиссарын туслах хүрэлцэн ирж сургуулийн үйл ажиллагаатай танилцлаа.

Энэхүү айлчлалын үеэр Монгол улсын Мэргэжлийн болон техникийн боловсрол, сургалтын салбарын талаарх төсөөллийг манай сургуулиас авахаас гадна Канадын мэргэжлийн боловсролын салбарын шилдэг туршлага, соёл хоорондын мэдлэг солилцож ярилцлаа.

Өөрсдийн туршлагаас нээлттэй хуваалцсанд талархаж, цаашдын хамтын ажиллагаанд амжилт хүсье.

Global Connection at PCET!

Today was an exciting day at Polytechnic College of Engineering and Technology as we had the honor of hosting a distinguished Canadian delegation on a research visit to Mongolia. Our special guests included:

Alain Roy, Vice President for International Partnerships at Colleges and Institutes Canada

James Kim, Counselor and Senior Trade Commissioner at the Embassy of Canada

Battuya Myagmarsuren, Trade Commissioner Assistant at the Embassy of Canada

This visit was an incredible opportunity for cross-cultural knowledge exchange, as we learned from Canadian best practices in the field of vocational education. We hope to see the collaboration between PCET and our Canadian friends continue to promote excellence in vocational education.

We are grateful for the insights shared and look forward to even more exciting endeavors and partnerships in the future. Together, we are paving the way for a brighter and more connected educational landscape.

Stay tuned for more updates on our journey of growth and global collaboration!

#PCET#GlobalEducation#Mongolia#Canada#EducationalExcellence#InternationalPunnerships